Fotowoltaika. Jak to działa?

Fotowoltaika służy do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł – ze słońca. Jest to metoda wytwarzania energii elektrycznej poprzez konwersję promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. pozyskanie prądu ze słońca jest możliwe dzięki różnym technologiom, m.in. paneli fotowoltaicznych.

fotowoltaika-panele-sloneczne

Panele fotowoltaiczne pozyskują energię ze słońca, która w postaci prądu trafia do inwertera – falownika. Stamtąd przekształca się z prądu stałego w prąd zmienny, który posłuży do zasilenia konkretnego budynku. Nadwyżka prądu trafia do sieci i może zostać wykorzystana w późniejszym czasie.

Z energii fotowoltaicznej można korzystać wszędzie. Ilość pozyskanego prądu jest zależna od ilości intensywności promieniowania słonecznego docierającego do ziemi. Intensywność promieniowania jest zależna od pory roku, pory dnia, położenia geograficznego i jakości pyłów, które wpływają na przejrzystość powietrza i przenikanie promieni słonecznych.

Rodzaj i moc instalacji fotowoltaicznej, przelicza się na podstawie ekspozycji względem słońca wielkości dachu na jakim mają być zamontowane panele fotowoltaiczne, kąta nachylenia i ewentualnego zacienienia.

Kliknij i zamów darmowy audyt

Dlaczego fotowoltaika się opłaca?

Główną cechą opłacalności montażu fotowoltaiki jest oszczędność na rachunkach za prąd. Koszty instalacji zwracają się po kilku latach użytkowania, w zależności od ustawionych parametrów. Prawidłowo dobrana moc instalacji paneli fotowoltaicznych i ich ustawienie względem promieniowania słonecznego, może całkowicie zastąpić pozyskiwanie energii z innych źródeł. Ponadto zainstalowanie odpowiedniej ilości paneli słonecznych, które będą kumulować nadwyżkę pozyskanej energii, może być podstawą do pozyskania darmowej energii elektrycznej.
Do samych atutów fotowoltaiki, dochodzi również opłacalność kosztów instalacji, z pomocą środków finansowych z dotacji, preferencyjnych kredytów czy ulg podatkowych.
Ponadto, fotowoltaika pomaga dbać o środowisko. Czyste powietrze i pozyskiwanie energii, która ma niewyczerpane złoża naturalne jak w przypadku złóż ziemskich, znacząco wpływa na jakość zmieniającego się świata.

Kliknij i zamów darmowy audyt

pompa-ciepla-woda-powietrze

Pompa ciepła. Jak to działa?

Pompy ciepła to sposób na ogrzewanie domu. Pompa ciepła to nic innego jak pompa hydrauliczna, w której następuje proces przepływu ciepła z obszaru niskiej temperatury do wyższej. Pompę ciepła nazywa się inaczej niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym. Pompa pracuje na przemianach fizycznych jakie zachodzą w urządzeniu. Należą do nich parowanie, skraplanie, sprężanie i rozprężanie. Funkcje te roznoszą dopływ ciepła do wszystkich pomieszczeń w budynku ograniczając zużycie energii nieodnawialnej.

Chcąc zapewnić odpowiednią energetykę cieplną budynku, należy określić konsumpcję energetyczną zabudowy, czyli fakt, ile ciepła zostaje wykorzystywane, a ile zmarnowane. Zapewnienie dużo niższego zapotrzebowania na ciepło, zapewni instalacja pompy ciepła w domu z rekuperacją.

Obsługa pomp to jedynie ustawienie regulatora pod potrzeby użytkowników, natomiast dostarczenie ciepła na całą powierzchnię domu następuje przez ogrzewanie podłogowe i rozłożone pętle grzewcze pod wszystkimi posadzkami.

Kliknij i zamów darmowy audyt

Dlaczego instalacja pompy ciepła się opłaca?

Instalacja pompy ciepła zapewnia niskie koszty ogrzewania. Pompa pracuje niezawodnie przez kilkadziesiąt lat i uznawana jest za jedno z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Ponadto, ich sposób działania jest przyjazny środowisku.

Poza kluczowymi argumentami opłacalności instalacje pomp ciepła w aspekcie użytkowym, opłacalność pojawia się już na etapie budowy domu.

W trakcie budowy, nie trzeba przy pompie ciepła budować komina i magazynu na opał – co zmniejsza koszty budowy. Nie trzeba także dostarczać do kotła paliwa – jak jest to w innych rodzajach instalacji grzewczych domu.

Chcąc obniżyć koszty instalacji, można uzyskać nisko oprocentowany kredyt lub dofinansowanie na inwestycję proekologiczną, ze względu na przyjazny aspekt działania pompy na środowisko.

Pompa ciepła, poza aspektem ogrzewania, może także chłodzić pomieszczenia latem, co zapewnia nie tylko opłacalność instalacji, ale komfort użytkowania.

Kliknij i zamów darmowy audyt

ecodan-1024x1024